eQ - Elektronikus Intelligencia

Az elektronikus intelligencia, vagyis az a képesség, hogy az egyre bonyolultabb digitális világban kiigazodjunk, elengedhetetlen, ha versenyben akarunk maradni a munkaerőpiacon.

Ma már nem csupán a számítógépekkel dolgozóknak kell rendelkezniük elektronikus intelligenciával, azaz eQ-val, hiszen a számítástechnika és a telekommunikáció már a nagyon közeli jövőben az élet minden területét átalakítja, az irodáktól az áruházakig, a hivatali ügyintézéstől a privát háztartásokig.

A következő nemzedékek karrierjét meghatározza majd, hogy miként bánnak ezekkel az eszközökkel, mekkora eQ-val rendelkeznek.

Három fontos összetevője van az eQ-nak:

  • digitális fantázia, vagyis hogy megfelelően alkotó módon közelítsünk, bánjunk a digitális technikával,
  • trétől és az időtől való elvonatkoztatás képessége, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy mindig és mindenhol kapcsolatba tudjunk lépni partnereinkkel.
  • jó e-kontaktus teremtő képesség munkatársainkkal, partnereinkkel. A jövő ugyanis a hálózatban végzett munkáé, a magányos harcosok ideje lejárt.

Ez utóbbi tulajdonság előfeltétele a jó kommunikációs képesség. A hálózatban dolgozók, különösen akik vezető pozícióban vannak, pontosan és érthetően kell, hogy megfogalmazzák a közös feladatot, a problémát, a megoldás lehetséges útjait. Ez a kapcsolatfelvétel azonban mind gyakrabban a virtuális térben megy végbe, nem ritkán olyan emberek cserélnek információkat, kapcsolódnak össze részfeladatok elvégzésére, akik a valóságban soha nem ismerik meg egymást.

Az eQ a privát életünkben is nélkülözhetetlen, hiszen egyre bővül azon háztartási készülékek köre, amelyeket nemcsak ki-bekapcsolni, hanem érdeklődési körök szerint programozni is lehet. És persze az internet, amely napjainkra a külföldön, egymástól távol élő családtagok legfőbb kapcsolattartási formájává fejlődött.

Már ma is jól látható, hogy egészen máshogy dolgoznak azok az emberek, akik rendelkeznek a megfelelő szintű eQ-val, mint azok, akikből hiányzik ez a képesség.

Az eQ általában játékosabbá teszi az embereket és ez természetesen a munkavégzésükre is kiterjed. Szívesebben dolgoznak együtt másokkal, nem tesznek különbséget aközött, hogy a szomszéd asztalnál ülő kollégájukkal, vagy a földgolyó másik felén lévő partnerrel kell valamit elintézni.

Az elektronikus intelligencia egyrészt bizonyos technikai információk elsajátítását jelenti, az internettel, fax-szal, rádiótelefonnal, e-mailezéssel kapcsolatos tudnivalók megszerzését, és ezek állandó használatát. Ez utóbbi azért fontos, mert a technika olyan sebességgel fejlődik, hogy csak a folyamatos alkalmazás mellett maradhat naprakész az eQ-nk.

Fölmerül a lehetősége annak, hogy a mai társadalom könnyen kettészakadhat a magas eQ-val rendelkezők és az ebből a szempontból analfabéták csoportjára.

Az eQ-t - hála az internet feltalálásának - napjaink leghatékonyabb kommunikációs képességének is nevezhetjük. Mindazoknak, akik képesek profi módon használni a rendelkezésünkre álló eszközöket (e-mail, SKYPE, honlapszerkesztés, blogg írás, chat, video e-mail. stb.) módjukban áll a sokak által áhított életminőségnek az élvezete.

Fennáll annak a veszélye, hogy alkalmazókra és vesztesekre hasad a társadalom. Az eQ megszerzésének támogatásán - különösen a valamilyen okból hátrányos helyzetűek esetében - továbbra is nagy szerep vár az államra.

A számítástechnika áldás, de csak akkor, ha mi uraljuk. Ha maga a technika fenyeget azzal, hogy uralma alá hajtja az embereket, akkor valóban átokká válhat, ahogy azt a sci-fi irodalom olyan szemléletesen ábrázolja.

A nagy eQ-val rendelkező emberek mindenesetre rendelkeznek a megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy elkerüljék az áldozat szerepét.

Minden jog fenntartva! © VITALOR Bt. 2005